Materiały dla miłośników Astronomii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Astronarium – program telewizyjny o zagadkach Wszechświata. Do tej pory powstało blisko 100 odcinków. Program jest emitowany na antenie TVP3 oraz dostępny na YouTube. Koproducentem programu jest Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Każdy odcinek w ciekawy sposób przedstawia wybrane zagadnienie z badań kosmosu, a opowiadają o nim naukowcy zajmujący się daną dziedziną.
https://www.youtube.com/AstronariumPL

Portal „Urania" – największy polski portal o astronomii i kosmosie. Codziennie nowe wiadomości i ciekawostki z badań Wszechświata oraz wiele innych materiałów.
https://www.urania.edu.pl
https://www.facebook.com/UraniaPA

Urania TV – popularnonaukowy kanał na YouTube prowadzony przez portal Uranii
https://www.youtube.com/UraniaTV

Niebo na dłoni – inny kanał na YouTube przygotowany przez portal Uranii
https://www.youtube.com/niebonadloni

Almanach astronomiczny na rok 2020 – darmowa publikacja z zestawieniem mnóstwa astronomicznych zjawisk na cały rok 2020, wschody i zachody Słońca, Księżyca, planet, zaćmienia, meteory, komety, planetoidy i inne zjawiska widoczne z Polski
https://www.urania.edu.pl/almanach oraz wersja w Google Play

Od medycyny po Wi-Fi - opracowanie o technicznych zastosowaniach astronomii w społeczeństwie, darmowa publikacja przygotowana przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU)
https://www.pta.edu.pl/wydawnictwa/broszury lub wersja w Google Play

Zanieczyszczenie światłem - na czym polega problem zanieczyszczenia sztucznym światłem i dlaczego warto włączyć ten temat do edukacji ekologicznej młodego pokolenia, darmowa publikacja Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU)
https://www.pta.edu.pl/wydawnictwa/broszury lub wersja w Google Play

Inne materiały - ciekawe materiały astronomiczne na YouTube publikują także inne organizacje, instytucje czy osoby prywatne. Zbiór odnośników do tego typu zasobów (np. nagrań prelekcji popularnonaukowych o różnym stopniu trudności) zebraliśmy na stronie https://www.pta.edu.pl/astronomers-in-schools/online